Archiwa tagu: fotografia

Średniowieczne atrakcje na jeleniogórskim rynku.

300_3541

W dniach 18-19 września na odwiedzających rynek w Jeleniej Górze czekały polskie i czeskie bractwa prezentujące sztukę rycerską oraz rzemiosło średniowieczne. Przez cały weekend można było podglądać walki rycerskie, tańce, uczestniczyć w przedstawieniu lub koncercie muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill. Nie zabrakło kramów z jadłem i pamiątkami oraz atrakcji dla maluchów towarzyszących rodzicom.

Czytaj dalej Średniowieczne atrakcje na jeleniogórskim rynku.

Zlot klubu Rolls-Royce i Bentley

300_3355bbb

W Zachełmiu odbyła się impreza kończąca sezon klubowy a uczestnicy prezentowali swoje piękne samochody w wielu miejscach w pobliżu Jeleniej Góry. Poniższe zdjęcia były wykonane przy wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Niestety okolica wieży to chyba pozostałości po PGR więc okoliczności nie do końca pasujące do tych majestatycznych limuzyn ale i tak warto było zobaczyć z czego rezygnujemy w nowoczesnym wzornictwie.

Czytaj dalej Zlot klubu Rolls-Royce i Bentley

Skalnik

300_3010

Wykorzystując ładną pogodę wybraliśmy się na Skalnik (945 npm) w Rudawach Janowickich. Idąc od parkingu pod Średnicą można po drodze zobaczyć przedstawione na zdjęciach stare drogowskazy wykute w skale. Większa część trasy wiedzie przez las więc urozmaiceniem krajobrazu są niewielkie polany, które od czasu do czasu przecina szlak. Około połowy naszej wycieczki idziemy drogą asfaltową, która później zmienia się w bardzo przyjemną, dosyć łagodną ścieżkę leśną. Cierpliwych czeka nagroda w postaci punktu widokowego tuż przed Skalnikiem (który sam w sobie jest schowany wśród drzew). Ze skałek przypominających Pielgrzymy można przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę Rudaw i Karkonoszy. Po drugiej stronie szlaku również znajdziemy skałki, z których rozpościera się widok na drugą stronę zbocza. Ostatnie zdjęcie przedstawia cel naszej wędrówki widziany od strony Karpnik. Droga według mapy i z naszego doświadczenia zajmuje nie więcej niż 1,5h w jedną stronę.

Czytaj dalej Skalnik

Art & Glass

festiwal-szkla-03

W ostatni weekend wakacji na rynku jeleniogórskim zorganizowano festiwal szkła, który w niedzielę połączył się z comiesięczną karkonoską giełdą antyków. Dało to okazję zobaczenia wielu pięknych ozdób w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu nie tylko pokazywali, w jaki sposób tworzą ozdoby ze szkła ale również angażowali przybyłą publiczność w ten proces.

Czytaj dalej Art & Glass

Wycieczka z Harrachova na Szrenicę

harrachov_szrenica_06

Pomimo raczej kiepskiej prognozy zdecydowaliśmy się wybrać na wycieczkę z Harrachova na Szrenicę. Trasa zaczyna się w pobliżu Mumlavskiego wodospadu i przez długi czas wiedzie nas wzdłuż rzeki Mumlavy. Ten odcinek jest godzien polecenia dla osób nie przepadających za zbyt dużym wysiłkiem oraz rodziców pchających swe pociechy w wózkach gdyż cała droga jest asfaltowa i obfituje w piękne scenerie. Po około 1,5h spacerze trasa odbija w górę i wiedzie dosyć łagodnymi podejściami do Voseckiej Boudy. W naszym przypadku okazała się stać w idealnym miejscu ponieważ właśnie zaczęło padać. Samo schronisko dosyć przyjemne i można na szczęście placić złotówkami choć przelicznik 10KC-2PLN zachęca do wcześniejszego skorzystania z kantoru. Udało nam się przeczekać deszcz i ruszyliśmy dalej na Szrenicę ale już z towarzyszeniem silnego wiatru i gęstej mgły.

Czytaj dalej Wycieczka z Harrachova na Szrenicę

Z Domu Hauptmanna do Domu Hauptmanna przez Czechy

jagniatkow_dom_hauptmana_08

Jeden z ostatnich słonecznych weekendów wakacji trzeba było wykorzystać na jakąś wycieczkę. Szukając jak najmniej uczęszczanych szlaków zdecydowałem się na pętlę z Jagniątkowa – i to był świetny wybór.  Na szlaku do Czarnej przełęczy spotkałem bardzo mało turystów, częściej widywałem zbieraczy jagód lub grzybów. Trasa  jest w trakcie modernizacji i piękną leśną ścieżkę zastępują powoli równo wyłożone kamienie 🙁  Po czeskiej stronie ludzi już więcej a Labska Bouda pęka w szwach od wielbicieli piwa.  W dalszej części wpisu, galeria fotografii oraz plan przejścia. Wycieczka bardzo przyjemna choć dosyć długa – około 25 km. Czytaj dalej Z Domu Hauptmanna do Domu Hauptmanna przez Czechy

Trójmorski Wierch – Klepac

zdjecie_trojmorski_wierch_00

Wyprawa na Trójmorski Wierch [ http://goo.gl/maps/Oj3u ] w masywie Śnieżnika zapowiadała się bardzo przyjemnie. Nawet pogoda rano dopisywała. Niestety po wejściu na szczyt jedyne widoki były oddalone o nie więcej niż 40 metrów a wszystko przez chmury, które szczelnie zakryły ten niewysoki (1145m. npm) szczyt. Mimo to szczerze polecam wyprawy w te okolice. W przeciwieństwie do naszych zatłoczonych Karkonoszy można tam znaleźć puste szlaki. Czytaj dalej Trójmorski Wierch – Klepac

Piknik średniowieczny na Zamku Bolczów

bolczow_17

W dniu 14 sierpnia na zamku Bolczów w Rudawach Janowickich można było poczuć atmosferę średniowiecza.  Grupy „Cornu cervi” z Kopańca oraz Bractwo Św. Barbary przygotowały wiele atrakcji dla wędrowców, którzy zawitali w mury owego starego zamczyska. Były to tańce średniowieczne, walki rycerskie, inscenizacje oraz degustacje jadła staropolskiego. Impreza odbyła się w ramach pomocy w próbie odbudowania zamku Bolczów. Więcej informacji można znaleść na stronie http://www.zamekbolczow.pl/. Czytaj dalej Piknik średniowieczny na Zamku Bolczów