Archiwa tagu: zdjęcia

Zamki i pałace na Dolnym Śląsku

bolkow--04

Zdjęcia w poniższej galerii powstawały przez okres około 8 lat a większość z nich była robiona aparatami, których matryce były sporo mniejsze od matryc w dzisiejszych telefonach. Dlatego przedstawiam te zdjęcia raczej jako zachętę do odwiedzenia ciekawych miejsc i poszukania śladów historii wokół siebie. Czytaj dalej Zamki i pałace na Dolnym Śląsku

Średniowieczne atrakcje na jeleniogórskim rynku.

300_3541

W dniach 18-19 września na odwiedzających rynek w Jeleniej Górze czekały polskie i czeskie bractwa prezentujące sztukę rycerską oraz rzemiosło średniowieczne. Przez cały weekend można było podglądać walki rycerskie, tańce, uczestniczyć w przedstawieniu lub koncercie muzyki irlandzkiej w wykonaniu zespołu Carrantuohill. Nie zabrakło kramów z jadłem i pamiątkami oraz atrakcji dla maluchów towarzyszących rodzicom.

Czytaj dalej Średniowieczne atrakcje na jeleniogórskim rynku.

Zlot klubu Rolls-Royce i Bentley

300_3355bbb

W Zachełmiu odbyła się impreza kończąca sezon klubowy a uczestnicy prezentowali swoje piękne samochody w wielu miejscach w pobliżu Jeleniej Góry. Poniższe zdjęcia były wykonane przy wieży rycerskiej w Siedlęcinie. Niestety okolica wieży to chyba pozostałości po PGR więc okoliczności nie do końca pasujące do tych majestatycznych limuzyn ale i tak warto było zobaczyć z czego rezygnujemy w nowoczesnym wzornictwie.

Czytaj dalej Zlot klubu Rolls-Royce i Bentley

Skalnik

300_3010

Wykorzystując ładną pogodę wybraliśmy się na Skalnik (945 npm) w Rudawach Janowickich. Idąc od parkingu pod Średnicą można po drodze zobaczyć przedstawione na zdjęciach stare drogowskazy wykute w skale. Większa część trasy wiedzie przez las więc urozmaiceniem krajobrazu są niewielkie polany, które od czasu do czasu przecina szlak. Około połowy naszej wycieczki idziemy drogą asfaltową, która później zmienia się w bardzo przyjemną, dosyć łagodną ścieżkę leśną. Cierpliwych czeka nagroda w postaci punktu widokowego tuż przed Skalnikiem (który sam w sobie jest schowany wśród drzew). Ze skałek przypominających Pielgrzymy można przy dobrej pogodzie podziwiać panoramę Rudaw i Karkonoszy. Po drugiej stronie szlaku również znajdziemy skałki, z których rozpościera się widok na drugą stronę zbocza. Ostatnie zdjęcie przedstawia cel naszej wędrówki widziany od strony Karpnik. Droga według mapy i z naszego doświadczenia zajmuje nie więcej niż 1,5h w jedną stronę.

Czytaj dalej Skalnik

Art & Glass

festiwal-szkla-03

W ostatni weekend wakacji na rynku jeleniogórskim zorganizowano festiwal szkła, który w niedzielę połączył się z comiesięczną karkonoską giełdą antyków. Dało to okazję zobaczenia wielu pięknych ozdób w jednym miejscu. Uczestnicy festiwalu nie tylko pokazywali, w jaki sposób tworzą ozdoby ze szkła ale również angażowali przybyłą publiczność w ten proces.

Czytaj dalej Art & Glass

Coma w Polkowicach

coma

Z okazji 12-lecia gminy Polkowice, władze miasta zorganizowały imprezę, na której wystąpiły zespoły Coma, Lady Pank oraz nasz jeleniogórzanin Jacek Ziobro. Niestety na całej imprezie organizator zakazał robienia zdjęć, co było dosyć skutecznie egzekwowane przez tłumy ochroniarzy. Dlatego prezentuję tylko kilka zdjęć z koncertu , na który my się wybraliśmy.

Czytaj dalej Coma w Polkowicach

Wycieczka z Harrachova na Szrenicę

harrachov_szrenica_06

Pomimo raczej kiepskiej prognozy zdecydowaliśmy się wybrać na wycieczkę z Harrachova na Szrenicę. Trasa zaczyna się w pobliżu Mumlavskiego wodospadu i przez długi czas wiedzie nas wzdłuż rzeki Mumlavy. Ten odcinek jest godzien polecenia dla osób nie przepadających za zbyt dużym wysiłkiem oraz rodziców pchających swe pociechy w wózkach gdyż cała droga jest asfaltowa i obfituje w piękne scenerie. Po około 1,5h spacerze trasa odbija w górę i wiedzie dosyć łagodnymi podejściami do Voseckiej Boudy. W naszym przypadku okazała się stać w idealnym miejscu ponieważ właśnie zaczęło padać. Samo schronisko dosyć przyjemne i można na szczęście placić złotówkami choć przelicznik 10KC-2PLN zachęca do wcześniejszego skorzystania z kantoru. Udało nam się przeczekać deszcz i ruszyliśmy dalej na Szrenicę ale już z towarzyszeniem silnego wiatru i gęstej mgły.

Czytaj dalej Wycieczka z Harrachova na Szrenicę

Z Domu Hauptmanna do Domu Hauptmanna przez Czechy

jagniatkow_dom_hauptmana_08

Jeden z ostatnich słonecznych weekendów wakacji trzeba było wykorzystać na jakąś wycieczkę. Szukając jak najmniej uczęszczanych szlaków zdecydowałem się na pętlę z Jagniątkowa – i to był świetny wybór.  Na szlaku do Czarnej przełęczy spotkałem bardzo mało turystów, częściej widywałem zbieraczy jagód lub grzybów. Trasa  jest w trakcie modernizacji i piękną leśną ścieżkę zastępują powoli równo wyłożone kamienie 🙁  Po czeskiej stronie ludzi już więcej a Labska Bouda pęka w szwach od wielbicieli piwa.  W dalszej części wpisu, galeria fotografii oraz plan przejścia. Wycieczka bardzo przyjemna choć dosyć długa – około 25 km. Czytaj dalej Z Domu Hauptmanna do Domu Hauptmanna przez Czechy

Trójmorski Wierch – Klepac

zdjecie_trojmorski_wierch_00

Wyprawa na Trójmorski Wierch [ http://goo.gl/maps/Oj3u ] w masywie Śnieżnika zapowiadała się bardzo przyjemnie. Nawet pogoda rano dopisywała. Niestety po wejściu na szczyt jedyne widoki były oddalone o nie więcej niż 40 metrów a wszystko przez chmury, które szczelnie zakryły ten niewysoki (1145m. npm) szczyt. Mimo to szczerze polecam wyprawy w te okolice. W przeciwieństwie do naszych zatłoczonych Karkonoszy można tam znaleźć puste szlaki. Czytaj dalej Trójmorski Wierch – Klepac

Piknik średniowieczny na Zamku Bolczów

bolczow_17

W dniu 14 sierpnia na zamku Bolczów w Rudawach Janowickich można było poczuć atmosferę średniowiecza.  Grupy „Cornu cervi” z Kopańca oraz Bractwo Św. Barbary przygotowały wiele atrakcji dla wędrowców, którzy zawitali w mury owego starego zamczyska. Były to tańce średniowieczne, walki rycerskie, inscenizacje oraz degustacje jadła staropolskiego. Impreza odbyła się w ramach pomocy w próbie odbudowania zamku Bolczów. Więcej informacji można znaleść na stronie http://www.zamekbolczow.pl/. Czytaj dalej Piknik średniowieczny na Zamku Bolczów